w

Szczepionka przeciwko COVID-19. Cały proces idzie zgodnie z harmonogramem

Szczepienia przeciw COVID-19 są w Polsce prowadzone od niedzieli. Jak poinformował minister zdrowia Adam Niedzielski, do tej pory zaszczepiło się ponad 14 tys. osób.

szczepionka covid powikłania harmonogram moderna pfizer

Szczepionka na COVID-19 jest dostarczana do Polski zgodnie z planem, choć ostatnio pojawiają się pewne trudności. W kolejnych tygodniach spodziewany jest skokowy wzrost liczby zaszczepionych osób. Zgodnie ze słowami prezesa Agencji Rezerw Materiałowych,  możemy mówić o naprawdę mocnym starcie całego systemu.

Szczepionka COVID. Dostawy zgodnie z planem

Mmamy ok. 500 szpitali, które biorą udział w pierwszej turze szczepień. Spodziewamy się kolejnych dostaw szczepionek. Dzięki temu, że dopiero rozpoczynamy akcję szczepień, a przyrosty zamówień ze strony szpitali są zdroworozsądkowe, mamy szansę przetestować nasze założenia, proces zamawiania i dystrybucji – mówi Michał Kuczmierowski.

Narodowy Program Szczepień działa już od jakiegoś czasu. W pierwszej fazie obejmie obywateli, z szeroko pojętej ochrony zdrowia a także medyków z pierwszej linii frontu walki z epidemią. W drugim etapie szczepieni będą ludzie starsi, następnie służby mundurowe oraz nauczyciele. Pozostali obywatele muszą poczekać więc na swoją kolej. Rząd planuje zaszczepić nie mniej niż 30 mln Polaków.

Narodowy Program Szczepień to złożona operacja logistyczna

Agencja Rezerw Materiałowych pracuje non stop na wysokich obrotach i to się nie zmieni. Ministerstwo Zdrowia też informuje, że szczepienia przeciwko COVID-19 to chyba najbardziej złożona logistycznie operacja w historii naszego kraju. To głównie restrykcyjne zasady co do  warunków transportu i przechowywania szczepionek (określona temperatura otoczenia).

Drugi obszar, który stanowi wielkie wyzwanie, to realne możliwości szpitali. Każda tego typu placówka medyczna ma jednak swoją określoną moc przerobową. Szczepionki mają z kolei około pięciu dni, konkretnie 120 godzin na zużycie w temperaturze od 2 do 8°C. Cała operacja musi być tak zorganizowana, aby maksymalnie uniknąć strat.

Pierwsza partia szczepionek na COVID-19 przyjechała do Polski w piątek. Ładunek został rozdzielony między ok. 70 szpitali węzłowych. To był moment rozpoczęcia szerokiej dystrybucji preparatu na cały kraj. 28 grudnia do naszego kraju przyleciało następne 300 tys. dawek. Cały proces obsługuje kilkaset ludzi. Wykorzystano do tego sieć farmaceutycznych hurtowni.

Dystrybucja preparatu poprzez 500 szpitali w Polsce

Cały proces od złożenia zamówienia, poprzez wydanie po dostawę szczepionek jest koordynowany przez specjalnie stworzony w tym celu informatyczny system. Dystrybucja preparatu do ponad 500 szpitali prowadzona jest z kolei dzięki wsparciu dwóch hurtowni.

Szczepionki przeciwko COVID, dosłownie każda sztuka,  są cały czas monitorowane na każdym etapie.

alicja węgorzewska bitwa tenorów na róże tvp kultura

Alicja Węgorzewska pełna radości. Zrealizowała ważny projekt