w

Podwyżki w 2021 roku. Wszystko podrożeje poza jedną rzeczą

Nowy rok rozpoczął się serią podwyżek cen i usług. Ale jest jedna rzecz, która stanieje, a z której korzystamy prawie wszyscy.

ceny gazu 2021 pgnig ure urząd regulacji energetyki nowa taryfa obniżka

Podwyżki w 2021 roku są nieuchronne, ale jest coś, co potanieje. Gaz w tym roku bez wątpienia będzie tańszy. Decyzją Urzędu Regulacji Energetyki gospodarstwa domowe zapłacą około 4,5 proc. mniej niż do tej pory

Gaz potanieje. Trzecia obniżka cen w ciągu roku

Gaz to surowiec, z którego korzysta większość z nas. Wszystko od nowego roku drożeje, ale akurat za gaz zapłacimy sporo mniej. Obniżka cen gazu jest wynikiem decyzji, jaką podjął w połowie grudnia 2020 r. Urząd Regulacji Energetyki.

To w ciągu ostatniego roku już trzecia obniżka rachunków za gaz dla gospodarstw domowych. W styczniu rok temu taryfy spadły średnio o 2,9 proc., a w wakacje miała miejsce kolejna solidna obniżka. Ceny gazu spadły wówczas aż o 10,6 proc.

Rzeczniczka URE Agnieszka Głośniewska poinformowała media, że nowy cennik będzie obowiązywał do końca 2021 roku. Wygląda więc na to, że będzie to jedyna obniżka cen gazu w tym roku.

Obniżka i uwolnienie cen gazu. Ile zyskamy?

Osoby używające gazu jedynie do przyrządzania posiłków zapłacą za surowiec ok. 1,9 proc. mniej. W przeliczeniu na pieniądze da to ok. 40 gr w skali miesiąca. Jeśli zatem posiadacze kuchenek na gaz płacili miesięcznie rachunki w okolicach 20 zł, teraz zapłacą 19,60. Więcej zyskają rodziny podgrzewające gazem wodę.

Tradycyjnie na nowym cenniku gazu najwięcej zyskają ogrzewający surowcem swoje domy. Ich dotknie obniżka na poziomie 2,9 proc. To da ok. 7-8 zł więcej w portfelu na miesiąc.

Jest jednak jeden minus. Ostatnie zmiany w ustawie „Prawo energetyczne” uwolniły w całości ceny gazu dla firm. Jeśli chodzi o gospodarstwa domowe, URE nie będzie już ustalać ceny od 2024 r. Wtedy wysokość naszych rachunków będzie zależna od sytuacji na Towarowej Giełdzie Energii i konkurencji na rynku.

Źródło: Interia.pl, enrad.pl

nakaz zasłaniania ust i nosa noszenia maseczek niezgodny z prawem umorzenie rozporządzenie obostrzenia

Nakaz noszenia maseczek nadal niezgodny z prawem? Dwa argumenty

anika dąbrowska the voice of poland wiek choroba instagram wzrost

AniKa Dąbrowska szczęśliwa. „Mogę robić to, co kocham”