w ,

Nastroje przedsiębiorców drastycznie spadły. Przed nami zwolnienia i bankructwa

Firmy nie są już w stanie dalej funkcjonować. Nadzieje na przetrwanie gasną. Czeka nas fala niekontrolowanych upadłości i zwolnień pracowników.

nastroje przedsiębiorców fala upadłości bankructw lockdown tarcza antykryzysowa 6.0 gospodarka

Nastroje przedsiębiorców spadły chyba do historycznego minimum. Dotychczasowe obostrzenia w gospodarce zostaną utrzymane również po 17 stycznia, co oznacza, że firmy mogą tego po prostu nie wytrzymać.

Nastroje przedsiębiorców w nowym roku. Jest bardzo źle

– Spodziewamy się większej niż do tej pory skali zwolnień, jak i niekontrolowanej fali upadłości – stwierdza Grzegorz Baczewski z Konfederacji Lewiatan. Prawda jest ponura, bo bankructwa swojego przedsiębiorstwa spodziewa się już co trzecia firma MŚP. Wśród firm istniejących dłużej niż dwa lata to już nawet co druga.

Trwający lockdown to wymierne straty. Przedsiębiorstwa nie mogą generować żadnych przychodów, a koszty cały czas rosną. Pomoc związana z tarczą antykryzysową nie jest w stanie uchronić przed upadkiem. Wiele branż dotkną poważne skutki zamknięcia gospodarki

Trzeci lockdown gospodarki trwa od 28 grudnia, a skończyć się miał 17 stycznia 2021 roku. Jednak konferencja premiera 11.01 dała już odpowiedź, że wszystkie dotychczasowe restrykcje te zostaną wydłużone do końca miesiąca.

Handel stracił 30 mld zł. Czeka nas fala bankructw

Łączne straty firm działających w handlu z powodu trzech kolejnych lockdownów można oszacować na ok. 30 mld zł. Ponad połowa tej kwoty, tj. 17,5 mld zł, przypada na pierwsze zamrożenie gospodarki.

Firmy raczej na pewno zdecydują się na większą skalę zwolnień. Czeka nas po prostu fala niekontrolowanych bankructw. Wszystko dlatego, że firmy nie są już w stanie dalej funkcjonować w ten sposób. Nadzieje na przetrwanie gasną. Po fali rezygnacji z najmu lokali wkrótce zacznie się etap zwolnień ludzi.

Wiele firm nie jest objętych pomocą. W gospodarce mamy do czynienia z efektem domina. Upadnie jedna firma, to pociąga za sobą problemy jej kontrahentów. Pomoc jest – zdaniem przedsiębiorców – relatywnie skromna i w żaden sposób nie pokrywa kosztów lockdownu.

Polacy cierpią na zdrowiu. Praca zdalna nas wykańcza?

Jak wynika z najnowszych informacji, nawet 2/3 Polaków pracujących zdalnie odczuwa negatywne skutki takiego rozwiązania. Do skutków zaliczyć należy głównie stres, trudności w zakresie zdrowego odżywiania. Dochodzi też spadek efektywności spowodowany tym, że jesteśmy w domu, a nie w biurze.

To właśnie teraz utrzymanie efektywności, pełni zdrowia i motywacji do pracy jest jednym z największych wyzwań, z jakimi mierzą się firmy. Poza oczywiście nieustannymi kontrolami i problemami finansowymi.

mandat za brak maseczki odmowa przyjęcia policja kara sprawa w sądzie

Mandat za brak maseczki. PiS zmieni prawo, stracimy prawo do odmowy

rynek odpadów śmieci samorządy ceny podwyżka opłat wywóz śmieci nieczystości

Rynek odpadów czeka rewolucja. Nowe zasady obejmą wszystkich