w

COVID-19. Polska zaszczepiła już ponad 200 tys. obywateli

COVID-19 wciąż spędza nam sen z powiek. Jednak udało się już zaszczepić ponad 200 tys. obywateli.

covid-19 sutkowski narodowy program szczepień ile osób zaszczepiono w Polsce
Fot. Newseria

COVID-19 wciąż spędza nam sen z powiek. Jednak udało się już zaszczepić ponad 200 tys. obywateli. Polska zajmuje trzecie miejsce w gronie krajów Unii Europejskiej pod względem tempa szczepień. Przed nami są tylko Niemcy i Włosi.

COVID-19. Szczepienia idą zgodnie z planem

Jeśli chodzi o medyków, chęć zaszczepienia deklaruje już dokładnie połowa. W połowie stycznia rozpoczną się jednak zapisy dla kolejnych grup uwzględnionych w Narodowym Programie Szczepień. Będą to najpierw seniorzy w wieku 70+.

Pierwsza partia szczepionek na COVID-19 pojawiła się w kraju w pierwszy dzień świąt, tj. 25 grudnia ubiegłego roku. Priorytetowym jest ochrona medyków i personelu pomocniczego. Akcję szczepień prowadzą wyznaczone placówki, których obecnie jest na terenie kraju 509.

Do 7 stycznia dostarczono do punktów szczepień w sumie ponad 204 tys. dawek szczepionki. Na straty spisano jedynie 238 dawek. Powodem było najczęściej ich uszkodzenie.

– Tempo szczepień jest średnie, ale podobnie wygląda to w całej Europie. Na jej tle Polska lokuje się nawet nieźle. Myślę, że to tempo zależy przede wszystkim od dostaw szczepionek, bo to były regularne, ale nieduże ilości. Ono jest też uzależnione od okresu świątecznego i myślę, że teraz będzie zdecydowanie szybsze – mówi dr Michał Sutkowski.

Tempo szczepień nie jest złe, ale może być lepiej

Lekarz ocenia, że tempo szczepień może być szybsze. Potrzeba jednak większej presji i nacisków ze strony opinii publicznej. Problemem jest też edukacja społeczeństwa, bo ludzie nadal nie wierzą w moc specyfiku. Masowe szczepienia tak czy inaczej mają objąć 30 mln obywateli. Wyzwanie logistyczne jest spore.

– Wiele ogólnych spraw wymaga jeszcze poprawy, przede wszystkim logistyka dostaw z miejsc dystrybucji bezpośrednio do punktów szczepień. Tam zostaje już ciężka praca dotycząca samego procesu szczepienia, organizacji tych szczepień na poziomie podmiotu leczniczego – mówi dr Michał Sutkowski.

Do końca marca 2021 r. zaszczepionych ma być już 3 mln Polaków, czyli 10% docelowej grupy. To jedna z największych operacji logistycznych, z jakimi Polska miała do czynienia. Od niej zależy, kiedy nastąpi powrót do normalności, na który tak bardzo czekamy.

marek kaliszuk ale jazda żona dziewczyna dzieci wzrost wiek

Marek Kaliszuk załamany. “Nie chcę się martwić, chcę stabilizacji”

mandat za brak maseczki odmowa przyjęcia policja kara sprawa w sądzie

Mandat za brak maseczki. PiS zmieni prawo, stracimy prawo do odmowy