w

Anna Dereszowska o dzieciach. „Potrafią być okrutne, ale są lustrem dorosłych”

Anna Dereszowska ze szczerością przyznała, co myśli o dzieciach. Uważa, że potrafią być okrutne. Dlaczego?

anna dereszowska sos wioski dziecięcie dzieci w sieci bezpieczeństwo tiktok

Anna Dereszowska ze szczerością przyznała, co myśli o dzieciach. Uważa, że potrafią być okrutne, ale są jednocześnie lustrem dorosłych. Aktorka sama jest mamą. Ma córkę i doskonale zdaje sobie sprawę, jak wiele zainteresowania trzeba okazać dziecku w celu nawiązania więzi.

Anna Dereszowska o dzieciach. „Potrafią być okrutne, ale…”

Wychowanie dziecka nie jest łatwe, szczególnie w dobie wszechobecnego i łatwo dostępnego internetu. Obecne czasy wymagają skupienia sporej uwagi rodzica na tym, co robi pociecha. Chodzi o realne zagrożenia i to, jakie niosą skutki. Młodzi ludzie są coraz częściej nękani w sieci. W efekcie doprowadza to do depresji, stanów lękowych i ostatecznie samobójstw.

Aktorka nie tak dawno została twarzą kampanii „Niewidzialna przemoc” SOS Wioski Dziecięce. Akcja skupiona jest nagłaśnianiu problematyki przemocy wśród nastolatków. Rodzice muszą być bardziej świadomi współczesnych zagrożeń, bo mówimy tu wprost o przemocy, której nie widać.

anna dereszowska sos wioski dziecięcie dzieci w sieci bezpieczeństwo tiktok
Newseria / Anna Dereszowska

Nawet połowa nastolatków w Polsce doznała już przemocy w świecie on-line. W czasach nauki zdalnej zjawisko to się mocno nasiliło. Nasze pociechy regularnie korzystają z komunikatorów, Facebooka i mediów społecznościowych. O hejt jest łatwo.

Ważne są szczere relacje dziecka z rodzicem

Anna Dereszowska stwierdziła jednoznacznie, że dziecko uczy się nawiązywania relacji od rodziców. To rodzice stanowią lustrzane odbicie i wzorzec do naśladowania. Niekorzystna atmosfera w domu to coś, przez co cierpią głównie najmłodsi. Rodzic po prostu musi uważać na wykonywane gesty oraz słowa, które dzieci potem powielają.

Czy dziecko jest lub było ofiarą przemocy psychicznej? Grunt to obserwacja. Często między codziennym życiem i obowiązkami trudno zauważyć symptomy, ale według badań nawet 39 proc. dzieci i nastolatków, które doświadczyły przemocy w cyberprzestrzeni, z różnych powodów nie informuje o tym dorosłych. Brak wsparcia jest niestety bardzo niebezpieczny w tak młodym wieku.

ZOBACZ TEŻ:  Zenek Martyniuk o swoim sukcesie. Ujawnił sposób na pisanie hitów

Na koniec aktorka przyznaje, że opiekunowie często sami nie potrafią poradzić sobie z problemami pociech. To często powoduje brak reakcji , która w efekcie może doprowadzić do realnej tragedii.

– Jestem mamą nastolatki, wiem, jak to wygląda. Relacji z dzieckiem nie da się zbudować ot tak. To trwa długo i wymaga czasu. (…) Dzieci mogą nie wyrażać swojego smutku, ale pokazują go np. smutnym spojrzeniem – apeluje do rodziców aktorka.

tamara arciuch aktorka seriale życie prywatne instagram mąż dzieci wiek

Tamara Arciuch nie narzeka na lockdown. „Pracuję więcej, niż przed pandemią”

maciej miecznikowski lockdown artyści koronawirus jak sobie radzić

Maciej Miecznikowski o epidemii: „Wokół nas jest dużo tragedii, ludzie chorują”