w ,

Andrzej Konopka o skutkach epidemii. „Wielu ludziom zrujnowała kariery”

Wielu aktorów, przede wszystkim występujących w teatrach, jest w fatalnej sytuacji. Serialowi doceniają, że wciąż mają pracę.

andrzej konopka dzieci żona seriale filmografia wikipedia koronawirus kultura teatry
Fot. Ja Fryta from Strzegom (CC BY-SA 2.0)

Andrzej Konopka jest aktorek, który nie kryje, że w czasach epidemii nie jest w tym zawodzie łatwo. Jakie jest rozwiązanie? Jego zdaniem trzeba się po prostu dopasować do nietypowych warunków pracy oraz cieszyć się, że da się cokolwiek robić.

Andrzej Konopka o zrujnowanych karierach aktorów

Aktorzy teatralni to ta grupa artystów, która została najbardziej dotknięta przeze epidemię, jeśli chodzi o sferę kultury. Sytuacja jest bardziej niż fatalna, bo teatry są zamknięte. Co z tego, że odbywają się próby, skoro nie są grane spektakle?

Andrzej Konopka to aktor, który mimo lockdownu świetnie sobie radzi. Jego praca przebiega jednak w ścisłym sanitarnym reżimie. Wszyscy na planie korzystają z maseczek i rękawiczek, na każdym rogu pomieszczenia są płyny do dezynfekowania rąk.

Konieczność stosowania się do rygorów, ale też emocje związane ze strachem przed potencjalną możliwością zakażenia spowodowały, że wszyscy na planie robią co mogą, by trzymać dystans. Nie ma mowy o jakimkolwiek kontakcie fizycznym czy ściskaniu dłoni na powitanie.

– Odpada cały ten wspólnotowy element. Wszyscy jedzą na uboczu, daleko od siebie, z plastikowych pudełek. To jest uciążliwe i o wiele uboższe niż w normalnym trybie – mówi Andrzej Konopka.

W czasie epidemii trzeba się cieszyć, że ma się pracę

Aktor nie ukrywa, że nowa rzeczywistość i konieczność przestawienia się na całkiem inny tryb funkcjonowania to jedno. Drugie to to, że należy cieszyć się, że nadal po roku epidemii ma się co robić. Pracownicy kultury nie mają bowiem łatwo.

– Wszyscy są wdzięczni, że mogą pracować. Jest wiele ludzi, którym pandemia po prostu zrujnowała kariery zawodowe, albo je przerwała. Ludzie w poszukiwaniu środków utrzymania po prostu musieli się przekwalifikować – stwierdza aktor.

ZOBACZ TEŻ:  Tamara Arciuch nie narzeka na lockdown. "Pracuję więcej, niż przed pandemią"

Nie jest tajemnicą, że aktorzy borykają się z gigantycznymi trudnościami i nic nie jest przewidywalne. Teatry nie działają. Nawet jeśli je otworzą, to za chwilę znów je zamkną i tak na okrągło. W dodatku aktorzy spotykają się na próbach, ale nie mogą grać przed ludźmi.

– To jest wyniszczające, bo się robi jakąś robotę, ale nie wiadomo, kiedy ta robota się skończy. Wszystko jest trochę na pół gwizdka, udawane – mówi Konopka.

mateusz morawiecki podatek cukrowy nowe podatki 2021 drożyzna opłaty w górę

Mateusz Morawiecki szczerze o Polakach. „Chcę, żeby ludzie schudli”

zdrowie psychiczne polaków 2020 2021 depresja koronawirus epidemia lockdown skutki

Zdrowie psychiczne Polaków. Ekspertka ujawnia, co teraz grozi Polakom